logo share

RizVN Login

نام کاربری:کدملی بدون خط تیره

رمز عبور:4 رقم آخد کد ملی

رشته ریاضی را انتخاب کنم یا تجربی؟

رشته ریاضی را انتخاب کنم یا تجربی؟

  این سوال و سوالات مشابه با آن، ابهامی است که در زمان انتخاب رشته بسیاری از دانش آموزان فارغ التحصیل اول دبیرستان به وجود می آید. شاید پیدا کردن پاسخ درست این سوال در شما زمینه های موفقیت بیشتر شما را در سال های آینده فراهم کند.


نکته اول در انتخاب این دو رشته توجه به موارد درسی مشترک و غیر مشترک در این دو رشته است. در این دو رشته حدود ۸۰ درصد مطالب مشابه با یکدیگر هستند. تفاوت اصلی محتوایی این دو رشته در دروس زیست شناسی ( مربوط به رشته تجربی)، دروس جبر احتمال، هندسه، هندسه تحلیلی و ریاضیات گسسته (مربوط به رشته ریاضی)  می باشد. به جز این دو گروه از درس ها اغلب مباحث درسی بین این دو رشته از نظر محتوایی یکسان هستند. پس این نتیجه گیری را می توان داشت که از نظر محتوای علمی این دو رشته تفاوت زیادی ندارند. انتخاب رشته سال اول دبیرستان

   نکته دوم در انتخاب رشته، شرایط رشته های دانشگاهی مربوط به این دو می باشد. زیر مجموعه رشته های دانشگاهی مربوط به رشته تجربی عبارتند از: خانواده پزشکی (پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، فیزوتراپی، رادیو لو‍ژیو …) ، خانواده زیست شناسی، خانواده مهندسی کشاورزی، خانواده بیوتکنولوژی و خانواده شیمی. مشاوره انتخاب رشته سال اول دبیرستان

زیر مجموعه رشته های دانشگاهی مربوط به رشته تجربی عبارتند از: خانواده مهندسی برق (کنترل، مخابرات، الکترونیک و قدرت)، خانواده مهندسی مکانیک، خانواده مهندسی شیمی، خانواده مهندسی کشاورزی، خانواده مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و بسیاری دیگر از رشته های مهندسی، خانواده علوم پایه (فیزیک، ریاضی و شیمی)و… . انتخاب رشته ریاضی یا تجربی در اول دبیرستان

پس هر شخص در هر رشته (ریاضی و تجربی) می تواند انتخاب دانشگاهی خود را در میان طیف وسیعی از رشته ها داشته باشد. انتخاب رشته بین ریاضی و تجربی در اول دبیرستان

نکته سوم توجه به بازار کار مربوط به هر رشته می باشد. با توجه به وضعیت کشور در مقاطعی توجه و نیاز به برخی از رشته تغییر می کند. پس لازم است تا شما تحقیق مناسبی درخصوص وضعیت تحصیلی رشته های دانشگاهی و بازار کار آن داشته باشید.  انتخاب رشته تجربی یا ریاضی

درمجموع می توان این نتیجه را گرفت که این دو رشته اولا از نظر محتوایی تفاوت زیادی ندارد و از طرف دیگر هر یک با طیف وسیعی از رشته های دانشگاهی مواجه است. بنابراین کمی تمرکزو توجه به علایق خود و کمی مشورت می تواند زمینه ساز انتخاب درست شما در این خصوص باشد.

گردآوری و منبع: پورتال آموزشی درسی ۲۰

 

رشته كامپيوتر

رشته كامپيوتر يكي ديگر از رشته هاي مهم فني و حرفه اي مي باشد و اهميت علم كامپوتر روزبهروز بيشتر از گذشته در صنعت گرديده بطوريكه در آينده نزديك زندگي بدون كامپيوتر امري محال بنظر مي رشد . طبق تعريف سازمان هاي بين المللي كسي كه آشنا به كامپيوتر نباشد بيسواد محسوب مي گردد. هنرجويان اين رشته بعد از گذراندن دروس تئوري و عملي از قبيل مباني كامپيوتر ، برنامه نويسي ويژوال بيسيك ، برنامه نويسي تجاري، آشنايي با سخت افزار و نرم افزار هاي مختلف موفق به اخذ مدرك ديپلم فني شده و مي توانند جهت ادامه تحصيل وارد دانشگاه شوند و يا درمراكز صنعتي جهت كارهاي كامپيوتري جذب بازار كارشوند.

زمينه ها و عناوين شغلي مذكور

·          برنامه سازي سيستم هاي كامپيوتري

·          طراحي و برنامه نويسي web site

·          پشتيبان web site

·          توليد محتواي الكترونيكي (نرم افزار هاي چند رسانه اي)

·          راهبرد سيستم هاي كاربردي كامپيوتر

·          سرپرست سايت كامپيوتر

·          سرپرست كاربردي شبكه هاي محلي كامپيوتر

·          فعاليت در كارگاه سخت افزار و مونتاژ

·          توليدو مونتاژ صدا ، تصوير، فيلم و انيميشن

·          طراحي و ساخت محصولات تبليغاتي(تيزر،پوستر،كاتالوگ،  و...)

رشته ریاضی و فیزیک

رشته ریاضی و فیزیک
الف)معرفی رشته
این رشته درباره علوم حرکتی،مکانیکی و ریاضی بحث می کند. دروس ریاضی و فیزیک از مهمترین دروس این رشته در دبیرستان می باشد و بالاترین ضریب درسی را در کنکور دارد.

ب)گرایشات این رشته
رشته های برق،مکانیک،عمران،شیمی،مواد نفت از گرایشات به درد بخور این رشته در دانشگاه است از دیگر رشته ها میتوان به رشته ریاضی با دو گرایش (محض و کاربردی)،معماری،کاردانی برق و.........از گرایشات این رشته در دانشگاه است.
پ)آینده کاری
می توان گفت تقریبا بازار کاری خوبی در آینده دارد البته نمی توان گفت به طور صددرصد بازار کاری خوبی دارد اما نسبت به رشته های دیگر میتوان گفت بازار کار خوبی دارد اما برای موفق شدن در این رشته باید حافظه فهمیدنی خوبی داشت تا بتوان در دروس ریاضی و فیزیک موفق بود.
- شرایط ورود به رشته ریاضی وفیزیک:حداقل کسب نمره 12 در درس ریاضی و10در درس فیزیک1وآزمایشگاه .ولی بهتر است که فیزیک نیز حداقل 12 باشد.
نمرات بالا مبنی بر این است که دانش آموز نمرات بالای حداقل 30را در دروس ریاضی وعلوم تجربی در دوره راهنمایی کسب کرده باشد

رشته علوم تجربی

رشته علوم تجربی:
الف)معرفی:این رشته ی دبیرستانی درباره علوم تجربی بحث می کند و در این رشته درباره انواع بیماری ها و باکتری ها می خوانید البته به طور خلاصه  از مهمترین دروس این رشته زیست شناسی می باشد  که یکی از مهمترین درس های این رشته برای کنکور می باشد و بالاترین ضریب را دارد در این درس مشکل ترین مبحث ژنتیک می باشد.
ب)گرایشات رشته در دانشگاه
همان طور که میدانید رشته های پزشکی،دندانبزشکی،داروسازی،ازمهمترین رشته های دانشگاهی این رشته دبیرستانی است اما از دیگر  رشته های علوم تجربی رشته های بهداشت با گرایشات(محیط،حرفه ای،خانواده و مبارزه با بیماری ها)می باشد. از دیگر رشته ها رشته مهندسی کشاورزی با گرایشات گوناگون می باشد. رشته های علوم آزمایشگاهی،پرستاری،فوریت های پزشکی،هوشبری،اطاق عمل،زیست شناسی با گرایشات (سلولی مولکولی و دبیری)،دامپزشکی،زمین شناسی با گرایشات(محض و کاربردی)،مهندسی ژنتیک و .... از دیگر رشته های دانشگاهی رشته علوم تجربی می باشد.

پ)آینده کاری
به جز رشته های زمین شناسی و مهندسی کشاورزی می توان  گفت ما بقی رشته ها تقریبا بازار کار خوبی دارد و در صورت علاقه به این رشته ها می توان گفت در این رشته می توان موفق بود.

- شرایط ورود به رشته علوم تجربی : کسب حداقل نمره ی 10 در دروس ریاضی،شیمی وآزمایشگاه علوم زیستی وبهداشت ضمن اینکه نمره یکی از دروس نامبرده بایستی حداقل 12 باشدوجمع نمرات دوره ی راهنمایی تحصیلی دروس ریاضی وعلوم تجربی دانش آموز درسه سال (سال اول ،دوم؛سوم )بایستی حداقل 30 باشد.

رشته های کاردانش

 

این شاخه که محصول تغییر نظام آموزشی است، با هدف تامین نیروی کار نیمه ماهر ، راه اندازی شده است. برای انتخاب رشته های این شاخه هم یکسری شرایط نمره ای وجود دارد . اما مهم تر از آن لازم است بدانید که در این شاخه بیشتر ساعت های درسی در کارگاه می گذرد . به عبارتی درس های نظری به مراتب کمتر است. بنابراین لازم است که دانش آموزان از مهارت لازم در به کارگیری اندام های حرکتی مانند دست و پا و یا سلامت چشم برخوردار باشند تا در کسب رشته مورد نظر با مشکل مواجه نشوند.

در کاردانش ، رشته ها در صنعت ، خدمات و کشاورزی ارائه می شود.

صنعت

زمینه صنعت هفت گروه و 19 زیر گروه دارد. رشته های این زمینه در گروه های زیر ارائه می شود:

1-    برق: الکترونیک، کامپیوتر

2-    عمران: ساختمان ، معماری

3-    مکانیک: سازه های فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوبی، تاسیسات، عیب یابی و تعمیر، معدن، نساجی، چاپ، متالوژی و مدلسازی

4-    صنایع دستی: هنر و نشر، صنایع دستی ظریف

5-    سرامیک: صنایع شیشه ای، سفالگری

6-    شیمی: شیمی صنعتی

7-    پوشاک: خیاطی

کشاورزی

زمینه کشاورزی شش گروه وهشت زیر گروه دارد. رشته های این زمینه در گروه های زیر ارائه می شود:

1-    ماشین های کشاورزی

2-    امور دامی و طیور

3-    امور زراعی و باغی:زراعت، باغبانی ، صنایع غذایی

4-    جنگل و مرتع

5-    شیلات

6-    حشرات مفید: پرورش کرم ابریشم

خدمات

زمینه خدمات چهار گروه و هشت زیر گروه دارد . رشته های این زمینه در گروه های زیر ارائه می شود:

1-    هنر: هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه

2-    مالی و اداری

3-    خدمات غذایی: کنترل وتولید مواد

4-    خدمات اجتماعی : هتلداری و سیاحتی

5-    کمی دقت در تنوع رشته های این شاخه ، ما را به این نکته می رساند که هر دانش آموزی با هر علاقه و توانمندی می تواند رشته مورد نظر خود را انتخاب کند ، مشروط بر آن که این انتخاب آگاهانه باشد ، نه براساس معیارهای غلط و غیر علمی.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: