logo share

RizVN Login

نام کاربری:کدملی بدون خط تیره

رمز عبور:4 رقم آخد کد ملی

پديکلوز


پديکلوز که در زبان عاميانه رشک يا شپش ناميده مي شود . يك انگل خارجي است واز خون انسان تغذيه مي نمايد كه قدمت آلودگي با آن به دوران قبل از تاريخ برمي گردد. بزاق شپش حاوي مواد ضدانعقادي است که از لخته شدن خون جلوگيري کرده و خارش شديدي را موجب مي شود . در واقع شپش نمي پرد و نمي جهد بلکه حرکت سريع دارد . شپش ماده تا ?? روز زندگي مي کند و رنگ آن خاکستري است . و بين 7 تا 10 تخم در روز مي گذارد . در نزديکي کف سر ( کمتر از يک سانتي متري کف سر )تخم هاي شپش ماده کوچک بوده و به ساقه مو چسبندگي پيدا مي کند. تخم ها حدودا 8 روز بعد به حشره تبديل مي شوند .
 شپش محدود به جامعه يا طبقه خاصي نيست و تمامي طبقات را مبتلا مي‌كند. دخترها بيشتراز پسرها به شپش سر مبتلا مي‌شوند. که علت آن تماس سر به سر بيشتر در اين جنس مي باشد.
شايد عده اي بر اين باور باشند که اين مشکل با توجه به انواع مختلف شامپوها و بالارفتن سطح بهداشت منسوخ شده باشد . هم اكنون شپش گستردگي جهاني دارد و در بسياري از كشورها مانند انگليس، كانادا، برزيل، فرانسه و هندوستان نيز شايع است. اين نکته مهم است که هر کسي مي تواند بدون ارتباط با شرايط اجتماعي – اقتصادي خاص يا وضعيت خاص بهداشت فردي اش به شپش مبتلا شود و ارتباطي به سطح بهداشت خانواده ندارد .
شپش از طريق حيوانات خانگي منتقل نمي شود. از طريق سوراخ هاي کوچکي که در اطراف بدنش به نام اسپيراکل دارد تنفس مي کند بهمين دليل در مناطقي مثل استخر قادر به فعاليت نيست و از  طريق شنا و استخر منتقل  نمي شود.
عامل بيماري: حشره اي بنام شپش است . شپش سرحشره اي خونخوار است که  در موي سر زندگي مي کند و از خون انسان تغذيه مي کند . شپش در محل گزش معمولا ايجاد خارش مي کند و در اثر خارش ممکن است خراش هايي در پوست آن ناحيه به وجود آيد .
علائم بيماري
* خارش، در ابتدا از دور سر و پشت سر شروع   مي شود
* عفونت ثانويه

* ايجاد دلمه هاي بزرگ

* بي قراري ( به خصوص در کودکان )
* ايجاد کهير ناشي از خونخواري شپش خصوصاً در ناحيه گردن .
* دربرهم شدن موها و کرک مانند و بدبو شدن موها.
* بيشتر مبتلايان ممکن است علامت خاصي نداشته باشند .
* تخم ها براق هستند و به موها چسبيده اند و به راحتي جدا نمي شوند. اين تخم ها در نواحي پس سر و موهاي بالاي گوش راحت تر ديده مي شوند.
راههاي انتقال
1- تماس مستقيم فرد آلوده با فرد سالم.
2- تماس غير مستقيم از طريق تماس با اشياء آلوده مثل حوله ، شانه ، برس ، کلاه ، روسري ، مقنعه ،لباس، ملحفه ، متکا ، و اسباب بازي که توسط افراد آلوده استفاده شده است . گرچه در بسياري از مناطق ، بهبود وضعيت بهداشتي ، اقتصادي و اجتماعي تأثير بسزائي در كاهش آلودگي به شپش داشته است اما كماكان اين انگل در اغلب نقاط دنيا موجود بوده و باعث بروز مشكلات جدي بهداشتي و اقتصادي در سطح جهان مي گردد.
سه نوع شپش انسان را آلوده مي كند كه عبارتند از:
 شپش سر ، شپش بدن و شپش عانه

ابتلا به شپش سر يكي از بيماريهاي شايع در همه سنين به ويژه سنين مدرسه محسوب مي شود. در بررسي هاي انجام شده ميزان آلودگي به شپش سر در مدارس به خصوص ابتدايي دخترانه در حد قابل توجهي بوده است .
 راه هاي جلوگيري از اين بيماري
* وسايل شخصي خود را از جمله شانه . گلسر .مقنعه يا روسري. کلاه و .. رابه هيچ عنوان به ديگري ندهيد.
* در آرايشگاه ها حتماً بخواهيد از برس يا شانه خودتان استفاده شود و در هنگام استفاده قيچي و يا ديگر لوازم آرايش مو آنها راضدعفوني نمايند و از بهداشت آرايشگاه مطمئن شويد.
* در هنگام خواب از بالش مخصوص خود استفاده نماييد و اگر در جايي غير از منزل به سر مي بريد براي خوابيدن حتماً ملافه تميز به همراه داشته باشيد زود به زود حمام برويد و موهاي خود را خوب آبکشي نماييد تا باقي مانده مواد شوينده در لابلاي موهايتان باقي نماند .
* بهتراست موهاي خود و کودکان ونوجوانانتان راکوتاه نگهداريد تا تميز کردن موها راحت تر شود .
* رعايت بهداشت فردي و شست و شوي مرتب سر و بدن حداقل هفته اي يکبار
* تميز نگه داشتن محيط زندگي
* شانه زدن موها در هواي آزاد روزي چند مرتبه
* عدم استفاده از وسايل شخصي ديگران بخصوص در مدارس، خوابگاهها و سرباز خانه ها
* داشتن کيف شخصي در هنگام مراجعه به آرايشگاهها
* وسايل شخصي و پوششي نظير کلاه، روسري و... بايد با ماشين لباسشويي در درجه حرارت بالا 60 درجه شسته و خشک شوند در غير اينصورت بايد به مدت 30 دقيقه با آب جوشانده شوند تا شپشها و رشکها از بين بروند.
* درمان به موقع افراد آلوده جهت پيشگيري از آلوده شدن ديگران
* بررسي ساير اعضاءخانواده بيمار يا کساني که با وي در تماس بوده اند و درمان آنها در صورت وجود بيماري
* در صورت بيماري بايد فرش ها و موکت ها و مبل ها با جاروبرقي به دقت جارو شوند و لوازمي که در 48 ساعت قبل از درمان توسط فرد بيمار استفاده شده اند با حرارت بالا شسته شوند و در صورتي که وسايل قابل شستشو نيستند در يک کيسه پلاستيکي در بسته به مدت دو هفته قرار گيرند . ( لوازمي که بيش از 48 ساعت قبل استفاده شده اند مشکلي ايجاد نمي کنند زيرا حشره نمي تواند بيش از 48 ساعت خارج از بدن انسان زندگي کند )
اهميت اجراي طرح پديكلوز
آلودگي با شپش يك بيماري واگيردار مي باشد .  بالابردن سطح آگاهي هاي جامعه ، بهبود رفتارهاي بهداشتي اشخاص ، تشخيص و درمان مبتلايان بخصوص در سطح مدارس از راههاي مهم مبارزه با شپش بوده و هماهنگي و همكاري گسترده بخش بهداشت با ساير بخش هاي توسعه از اقدامات اساسي مبارزه با شپش مي باشد . 
يکي از راه هاي تشخيص بيماري اين است که ابتدا موها را را برس شانه کنيد تا گره نداشته باشند سپس با شانه هاي دندانه ريز کل موها را دو بار شانه کنيد و پس از شانه کردن هر قسمت شانه را نگاه کنيذ تا اگر رشک وجوئ داشت مشاهده کنيد . پيدا کردن حشره کار سختي است چون حشره خود را پنهان مي کند و بسيار سريع حرکت مي کند .
نحوه ي درمان
در هنگام مشاهده فرد آلوده بايستي منابع و مخازن آلودگي شناسايي و درمان اپيدميولوژيك بعنوان زيربناي عملكرد كنترل مورد توجه سريع قرار گيرد. راه هاي درمان مختلفي وجود دارد که درمان با پرمترين يکي از بي خطر ترين و مطمئن ترين ها است .
نحوه استفاده از شامپوي پرمترين
در ابتدا بايد سر را با شامپو معمولي شسته تا آلودگي موها از بين برود سپس موها را با يک حوله خشک مي کنيم سپس موها را با شامپو پرمترين 1 درصد آغشته مي کنيم. لازم است شامپو كاملا" به پوست سر و ساقه مو ماليده و ماساژ داده شود.  پس از ده دقيقه موها، با آب  شسته و با شانه هاي دندانه ريز شانه گردند تا شپشهاي بالغ مرده و رشکها از موها جدا شوند. بعد از يک هفته  مجددا"  يک نوبت ديگر شامپو پرمترين به همان روش قبل استفاده مي شود. ضمنا" بايد مواظب بود تا از تماس شامپو با گوش، چشم، دهان، بيني، زخمهاي باز و بريدگي جلوگيري شود و در صورت هر گونه تماس با اين نقاط، فورا" شسته شود.
دوبار مصرف پرمترين به فاصله 10-7 روز    (يك دوره درمان ) محسوب مي شود ، زيرا تخم ها بعد از 7-8 روز تبديل به حشره مي شوند .  اگر پس از يك دوره درمان آلودگي برطرف نشد بايد  يك دوره درمان ديگر انجام شود در صورت رعايت كليه توصيه هاي بهداشتي و دو دوره درمان با شامپو پرمترين چنانچه آلودگي باقي باشد مورد آلوده بايد به مركز بهداشتي درماني معرفي شود. 
 مشتقات پرمترين باعث مسموميت نمي شوند و اثر ابقايي يك هفته بر موهاي سر مي باشد و بر روي رشك نيز اثر كشندگي دارند . در صورتيکه رشک ها جدا نشدند براي جداسازي رشك آغشته كردن موي سر با سركه و استفاده از شانه دندانه ريز مي تواند كمك كننده باشد. مهمترين اصل در مبارزه با شپش رفع آلودگي ازهمه افراد خانواده است.
برخي درمان هاي ديگر مانند استفاده از کره و روغن زيتون و وازلين نيز براي خفه کردن حشره انجام مي گيرد که هم موها را چرب مي کند و هم خفه کردن حشره کار دشواري است و توصيه نمي شود ، همچنين درمان با بنزين هم بسيار خطرناک است و توصيه نمي شود . شانه کردن موها با شانه هاي دندانه ريز براي جداسازي تخم ها از مو بسيار موثر است .
نكات مهم در درمان
* با توجه به اينكه آلودگي با شپش يك بيماري واگيرداراست دانش آموز آلوده پس از شناسايي براي جلوگيري از انتقال به ساير دانش آموزان بايد در منزل تحت درمان ضد شپش قرار گيرد و پس از درمان به مدرسه باز گردد.  
* درمان دانش آموز مبتلا بدون درمان همزمان خانواده اش چندان مؤثر نمي باشد.   درمان فردي در شپش تأثير ندارد. اگر فرد مبتلا به شپش با بهترين روش ها نيز درمان گردد ولي نزديك يك فرد مبتلا به شپش بنشيند يك تا دو هفته بعد مجددا" آلوده مي گردد پس درمان بايد به صورت جمعي و همگاني باشد. شايد علت ترس و اضطراب اکثر مردم از شپش ريشه در درمان آن همداشته باشد.
از بين بردن کامل شپش و تخم هايش به دقت زياد و زماني طولاني احتياج دارد. دکتر دبورا شولر، مدير انجمن ملي مبارزه با شپش در آمريکا مي گويد: «هوشياري، کليد موفقيت در برخورد با اين حشره است.


"پدر و مادرها بايد هميشه و به طور مرتب موهاي فرزندان خود را چک کنند. مسلما پيدا کردن مشکل در همان ابتدا، درمان را هم ساده تر مي کند."

منبع:

http://dabf3.mecp.ir

Background Image

Header Color

:

Content Color

: