logo share

RizVN Login

نام کاربری:کدملی بدون خط تیره

رمز عبور:4 رقم آخد کد ملی

دغدغه های من در سال اول دبیرستان

۱) فکر نمی کردم آمدن به کلاس های پایگاه تابستانی سخت باشد. بعد از امتحانات نهایی سوم راهنمایی خیالم راحت شد که با موفقیت درخشان این دوره را تمام کردم و تابستان را استراحت می کنم و کمی به تفریحات و کارهای شخصی ام می رسم، ولی هنوز عرق امتحانات نهایی خشک نشده بود که باید برای آزمون ورودی مدارس برتر تهران و موفقیت در آن ها تلاش می کردم. خیلی سخت بود ولی با همراهی والدینم بالاخره موفق شدم که در مجتمع علامه طباطبایی ثبت نام کنم. شرح تلاش ها و نگرانی و اضطراب های من در این دوره بسیار مفصل است. دلم می خواست بیشتر استراحت کنم.

۲) فکر نمی کردم که جدا شدن از دوستان و هم کلاسی ها تا این حد مشکل باشد. پیدا کردن دوستان جدید در فضای جدید کار مهمی است که باید از پس آن برآیم. اگر دوستان صمیمی پیدا نکنم تحمل فضای جدید دشوارتر می شود. بعضی از هم کلاسی های من که به علامه آمده اند دوستان خوب من هستند ولی اگر آن ها تغییر رفتار بدهند چه می شود؟

از رفتارها و منش بعضی از بچه ها خوشم می آید و از بعضی اصلاً خوشم نمی آید!

اگر در مدرسه تنها باشم خیلی سخت می گذرد، آن وقت چه باید بکنم.

۳) من بسیار عاطفی هستم، در دوران راهنمایی از نظر درسی و کارهای دیگر خیلی به مادرم وابستگی داشتم. اگر مادرم نبود نمی توانستم کارهایم را به درستی انجام بدهم حالا کار سخت شده است چون نمی توانم از مادرم کمک بگیرم و بچه ها مرا به خاطر این وابستگی سرزنش می کنند و می خواهم مستقل شوم ولی راهش را هنوز پیدا نکرده ام.

۴) دبیران علامه همان روز اول درس را به طور جدی شروع کرده اند، امتحان هم می گیرند، کارنامه می دهند، اخطار آموزشی می دهند، کار خیلی جدی است خدا به من رحم کند. گاهی خیلی از این نظم و جدیت خوشم می آید ولی گاهی می ترسم نکند نتوانم از پس آن برآیم.

۵) من در سال سوم راهنمایی شاگرد نمونه و ممتاز و بسیار مورد توجه مسئولین مدرسه بودم، ولی حالا خیلی ها بهتر و تواناتر از من هستند و ستاره شدن بسیار سخت شده است و این موضوع ذهن من را درگیر کرده است!

۶) من در مدرسه ی راهنمایی ام رابطه ی عاطفی، صمیمی و خوبی با دبیران و مسئولین داشتم و خیلی تشویق می شدم، حالا مثل این که از این خبرها نیست. اگر با دبیری رابطه ی عاطفی و صمیمی نداشته باشم نمی توانم خوب درس بخوانم.من چه کار می توانم بکنم که آن روابط دوباره برقرار شود.درس ها سنگین و زیاد شده اند و دبیران به طور جدی درس می دهند و درس می پرسند.

۷) یکی از بزرگترین نگرانی های من افت درسی است. می ترسم نمره ها و معدل من در آزمون های علامه مثل راهنمایی نباشد، این جا درس ها بیشتر، عمیق تر و جدی تر و بالاتر از سطح کتاب ارائه می شود و من می ترسم نمره ام کم شود و پیش پدر و مادر و دوستان و فامیل اعتبار قبلی ام را از دست بدهم و خود این نگرانی ذهنم را آنقدر درگیر می کند که نمی توانم درست و حسابی در درس ها تمرکز کنم. من چه باید بکنم.

۸) امان از دست اضطراب دارم دیوانه می شوم. اضطراب نمره ها، اخطارهای آموزشی، اضطراب امتحان. با این که درس را خوب خوانده ام بازهم نگران هستم و همین نگرانی نمی گذارد در امتحان موفق باشم.

۹) والدین عزیز من خیلی روی من حساب باز کرده اند بر استعداد و هوش من تأکید زیادی دارند. من در فامیل هم به بچه ی باهوش و درسخوان معروف شده ام، والدین من زحمت زیادی برای من کشیده اند و انتظار ندارند حالا که من در علامه با آن همه مشکلات پذیرفته شدم و همه را خوشحال کردم خدای نکرده افت درسی داشته باشم و نمره های عالی نیاورم. من نمی توانم ناراحتی و نارضایتی والدین خود را تحمل کنم دوست، دارم برای آن ها مثل گذشته افتخار آفرین باشم.

۱۰) من در راهنمایی عادت داشتم که سرکلاس درس رایادبگیرم (اگر تعریف نباشد خیلی باهوش بودم) و نیاز به کار درسی زیاد در خانه نداشتم و نمره های عالی هم می گرفتم. حالا هم انتظار دارم که بدون برنامه درسی جدی در منزل بتوانم با یادگیری در کلاس به نمره های عالی برسم ولی متاسفانه دیگر این روش جواب نمی دهد و سطح درسی علامه به گونه ای است که باید زمان مناسبی برای فعالیت درسی بگذارم و همین کار برایم خیلی مشکل است. چگونه می توانم عادتم را تغییر بدهم؟

۱۱) من در مدرسه راهنمایی ۲ یا ۳ رقیب جدی داشتم ولی حالا که دانش آموزان نخبه مدرسه ها در اینجا جمع شده اند، رقابت زیاد و سنگین شده است و ممکن است رتبه ام کم شود. من در اینجا باید با ممتازها و نخبه های مدارس برتر تهران رقابت کنم. و این برایم قابل تحمل نیست.

۱۲) من در دوره ی راهنمایی به دنبال نمره ۲۰ بودم و به دست آوردن آن زیاد سخت نبود (گفتم که من مخ بودم!) ولی حالا سیستم ارزیابی تغییر کرده است و درس ها هم زیاد دشوار شده اند، اگر ۲۰ نیاورم پیش خودم، والدین و فامیلم سرافکنده می شوم و اگر بخواهم این نمره را بیاورم راهش را نمی دانم! بازهم می پرسم که چه کار باید بکنم؟ به دادم برسید!

۱۳) من خیلی زود با این محیط جدید سازگار شدم و دوستانی پیدا کردم و جدیت درسی و نظم مدرسه را « هرچند کمی دشوار بود» پذیرفتم و فکر می کنم جزو دانش آموزان برتر علامه باشم.

۱۴) انگیزه ی خوبی دارم. درس خوان هم هستم ولی مطالب خارج از کتاب بعضی از درس ها واقعاً زیاد و سنگین است و گاهی من چیزی یادنمی گیرم و گیج می شوم و چون نمی توانم این مسأله ها را حل کنم، به هوش خودم گاهی شک می کنم و اعتماد به نفس خود را از دست می دهم و گاهی عصبانی می شوم و اخلاق و رفتارم عوض می شود که هم خودم و هم والدینم نگران می شویم. نمی دانم فایده ی این همه مطالب سنگین خارج از کتاب چیست و چه کمکی به ما برای موفقیت در کنکور می کند؟ اگر بدانم خیالم راحت تر می شود.

۱۵) گاهی می خواهم از سنگینی فشار درسی مدرسه و انتظارات زیاد والدینم فرار کنم و به مدرسه ای دیگر بروم ولی باز فکر می کنم که برای حفظ آبروی خودم هم که شده باید تلاش کنم و موفق شوم.

۱۶) من دانش آموزی خودکار و مستقل بودم و هستم. والدین من نظارت داشتند ولی مستقمیاً کمکی به من نمی کردند. من برای رودررویی با مسائل جدید درسی و غیر درسی آمادگی دارم.

۱۷) این که می بینم دانش آموزان پایه های دیگر در علامه موفق بودند و توانستند بر همه این مسأله ها غلبه کنند خوشحال و امیدوار می شوم که من هم چیزی از آن ها کم ندارم و می توانم، ولی گاهی افکار منفی هجوم می آورد و دمار از روزگار من در می آورد (لطفاً help me).

۱۸) احساس می کنم بزرگ شده ام می خواهم خودم تصمیم بگیرم گاهی در تصمیم گیری دچار تردید می شوم و از عواقب آن می ترسم، گاهی تصمیم گیری واقعاً دشوار می شود.

۱۹) دوست ندارم والدین من بی اندازه مراقب و نگران من باشند. نظارت و پی گیری آن ها را می پسندم ولی می خواهم به من اعتماد کنند و کمک کنند تا خودکفاتر شوم.

۲۰) والدین من به موفقیت و آینده ی من اهمیت می دهند ولی نمی خواهم همه ی فکر و ذکر آن ها موفقیت من باشد. نمی خواهم در فامیل تابلو باشم و والدین من از افتخارات من زیاد حرف بزنند و همه ی امید و آرزویشان من باشم. این بار خیلی سنگین است، لطفاً آن را از دوش من بردارید.

۲۱) با آمدن به علامه خوابم به هم ریخته است. من تصور دیگری داشتم. راستش را بخواهید تصورش را نمی کردم این طوری باشد خیلی جاخوردم و شوکه شدم. راه برگشت هم ندارم احساس می کنم با انبوهی از مشکلات روبه رو شده ام. آیا می توانم برهمه ی این ها غلبه کنم؟

۲۲) من عادت کرده ام که با کمی درس خواندن نمره ی عالی بگیرم من دوست دارم از راه های آسان و راحت به موفقیت های بزرگ برسم. حالا می بینم نمی شود و نمی دانم با چه روشی عادتم را تغییر بدهم .

۲۳) من از تذکر بسیار زیاد درباره ی درس خواندن خوشم نمی آید. مراقبت والدین را می خواهم ولی نصیحت زیاد و تذکر مداوم را دوست ندارم، چون گاهی لجباز می شوم و درس نمی خوانم و انگیزه ام کم می شود.

۲۴) نمی دانم از دست ذهن شلوغ کجا فرار کنم. من به همه چیز فکر می کنم به خیلی از مسائل اجتماعی حساس تر شده ام و این فکر مزاحم تمرکز درسی من می شود. هرچه سعی می کنم این افکار را کنار بزنم و درسم را با تمرکز و دقت بخوانم نمی شود. فکرها می آیند و مرا با خود می برند، آیا راهی برای رهایی از این افکار مزاحم وجود دارد؟

۲۵) گاهی سرشار از انرژی و انگیزه ام و زمانی حال و حوصله ی کار جدی را ندارم. وقتی حوصله ی درس خواندن را ندارم درس را رها می کنم و به کامپیوتر و تلویزیون و..... پناه می برم و این باعث نگرانی والدین و اعتراض آن ها می شود و نمی دانم چکار کنم.

۲۶) رویاها و تخیلات زیادی دارم دوست دارم مدت ها تنها باشم و فکرو خیال کنم ولی حیف که درس دارم. وقتی می روم سر درس متأسفانه آن خیالات هم با من می آیند!

۲۷) مسئولین آموزش می گویند برای موفقیت بیشتر باید برنامه ریزی منظم درسی داشته باشم ولی من برنامه ریزی ام به هم می خورد و بعد از مدتی از برنامه ریزی ناامید می شوم و رهایش می کنم، آیا می شود به طور منظم برنامه درسی داشت؟

۲۸) روش مطالعه ی بعضی درس ها را نمی دانم. وقتی نمی توانم مسأله ای را حل کنم و یا درسی را یاد بگیرم کلافه می شوم و انگیزه ام به شدت کم می شود و نمی توانم آن درس را بخوانم. آیا شما می توانید به من کمک کنید؟

۲۹) نکته ی مهم این است که وقتی در درسی نمره نمی آورم و شکست می خورم خیلی حالم بد می شود و نمی دانم چگونه بر این دلسردی غلبه کنم و روحیه ام را حفظ کنم تا بتوانم راهی برای جبران ضعف های درسی ام پیدا کنم.

۳۰) من عضو تیم و گروه « دقیقه ی ۹۰ » هستم. معمولاً کارها را می گذارم برای آخر وقت. از این عادت خودم خیلی عذاب کشیده ام و ضربه خورده ام ولی بازهم آن را ادامه می دهم. به نظر شما می شود این عادت را ترک کرد.

۳۱) من از مشاورین آموزشی و مشاورین روانشناسی کمک می گیرم و اگر به آن ها اعتماد کنم راه حل های پیشنهادی آن ها را عملی می کنم تا موفق شوم و تا به نتیجه ی مثبت نرسم دست بردار نیستم.

۳۲) من از آن دسته دانش آموزانی هستم که دوست ندارم از مشاور کمک بگیرم (مخصوصاً از مشاور روانشناس). می ترسم از اسرار درونی من سردربیاورند و برای من دردسر درست شود. می ترسم اگر نقاط ضعف و مشکلات خود را مطرح کنم از آن ها بر علیه من استفاده شود. من به این سادگی ها اعتماد نمی کنم ولی مشکلات زیادی دارم که نمی دانم چگونه باید از پس آن ها بربیایم .

۳۳) این که من به مشاوره مراجعه نمی کنم دلیلش این است که معتقدم هرکسی باید مشکلش را خودش حل کند و وابسته نباشد.

۳۴) یکی از چیزهایی که مانع مراجعه ی من به مشاور روانشناس می شود حرف های بچه هاست که می گویند : مگر دیوانه یا روانی هستی که به مشاوره می روی؟ بچه ها حرف های نا مربوط زیادی می زنند و نادیده گرفتن این حرف ها کار آسانی نیست.

۳۵) راستی مهم تر از همه ی این حرف ها و مسأله ها دوره ی نوجوانی من است که خیلی زیاد به آن فکر می کنم. نیازهای جنسی هرروز بیشتر می شود و نمی دانم چگونه آن را کنترل کنم. نمی توانم در رابطه با این مسأله با کسی (حتی مشاور مورد اعتماد) حرف بزنم. خودم هم نمی دانم راه درست کدام است. آیا می توانم این حرف های پنهان را با مشاور دبیرستان مطرح کنم؟

۳۶) درباره ی ارتباط اجتماعی (چه با جنس موافق چه جنس مخالف) حرف و سخن زیاد وجود دارد که دلم می خواهد درباره ی روش ها و راه کارهای درست و مناسب بیشتر بدانم و مهارت بیشتری کسب کنم تا ذهن و فکرم را سالم نگه دارم.

۳۷) می خواهم در دوره ی دبیرستان بتوانم میان درس و تفریح، ارتباط با دوستان و ارتباط با خانواده و مسائل دیگر هماهنگی لازم را ایجاد کنم تا انسانی سالم، شاد، با روحیه اجتماعی و در عین حال درسخوان و موفق باشم.

۳۸) می خواهم هر روز ارتباطم را با خداوند قلبی تر و درونی تر کنم و از او کمک بخواهم و او راهنما و حامی همیشگی من باشد و مرا به قله های بلند موفقیت راهنمایی کند.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: