logo share

RizVN Login

نام کاربری:کدملی بدون خط تیره

رمز عبور:4 رقم آخد کد ملی

خواص تخم پرندگان

تخم مرغ:

 

تخم پرندگان

 

 

 

 

 

 

 

احتمالا شما از خواص تخم مرغ اطلاع دارید،یک ماده ی غذایی که بسیار از نیاز های روزانه ی بدن را برطرف خواهد کرد ولی جالب است که این خاصیت ها فقط به سفیده و زرده تعلق ندارد و پوسته هم خواص زیادی دارد،اگر بادیدن این مطلب تعجب کردید قصد داریم خواص جالب از پوسته ی تخم مرغ را برای شما بازگوکنیم.پوسته ی تخم مرغ یکی از موادی است که به سادگی مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین میکند وحدود 90درصد از کلسیم ساخته شده است وحدودی از 6 درصد منیزیم،1درصد فسفر و سدیم سایر عناصر مهم تشکیل شده است.با توجه به این ساختار ،پوسته ی تخم مرغ هم همانند ساختار استخوان های بدن و دندان هایت به همین دلیل به میزان زیاد به سهولت در بدن جذب خواهد شد.

مصرف مقدار کمی از پوسته ی تخم مرغ به صورت روزانه شمارا در برابر پوکی استخوان،بیماری های مفصلی و کمبود مواد معدنی به میزان بسیار زیادی محافظت خواهد کرد.

تخم بلدرچین:

http://gavinturk.com/filemaker_images/3456_xlarge.jpg

این تخم،بیضی شکل و پوسته ی آن خالدار و رنگ آن از محتوای تیره تا آبی و سفید است،اندازه ی تخم ها کوچک و 5عدد آن معادل یک تخم مرغ است.به دلیل فسفر،آهن،ویتامین ب1 وب2 منبع خوبی از ویتامین ها و املاح معدنی به شمار میرود و بمب ویتامین نام گرفته است.مصرف تخم بلدرچین باعث افزایش رشد و ضریب هوشی کودکان میشود.میزان کلسترول تخم بلدرچین از تخم مرغ کمتر است و ترکیبات فلزی آن میتواند باعث دفع رادیواکتیو و فلزات سنگین ناشی از آلودگی هوا مانند سرب و جیوه و مواد زاِئد بدن باشد.ترکیبات خاص موجود در بلدرچین در بزرگسالان باعث تنظیم سیستم عصبی،قلب و گوارش میشود و سیکل خواب را منظم میکند.این ماده ی غذایی به دلیل ماده ی شبیه به کورتن و ضد التهاب،به درمان آسم و بیماری های التهابی مانند آرتریت وروماتوئید کمک میکندومواد مغذی آن دردرمان کم خونی و کاهش استرس موثر است و به سبب دارا بودن ویتامین های گروه ب موجب افزایش شادی ونشاط وانرژی میشود بنابرین مصرف آن به ورزشکاران توصیه میشود.

آهن تخم بلدرچین هفت برابر تخم مرغ است.

تخم غاز:

منبع کلسیم است و همچنین منبع خوبی از ویتامین های ب6 و ب12 وپتاسیم است. مقادیر زیادی کربوهیدرات دارد و از کلسترول بالایی برخوردار است به طوری که حدود 1200میلی گرم کلسترول دارد و درنتیجه به دلیل کلسترول بالای آن باید مصرفش بسیار محدود باشد.

تخم بوقلمون:

تخم اين پرنده اندکي بزرگ ‌تر از تخم مرغ ولي از نظر رنگ و طعم مشابه آن است. منيزيم آن از تخم پرندگان ديگر بيشتر و آهن قابل جذب‌ ري دارد و به دليل غني بودن از ويتامين E لقب تخم ضدپيري به آن داده‌ اند. چربي موجود در آن برخلاف تخم‌ مرغ از نوع غيراشباع و کلسترول و چربي آن کمتر از تخم مرغ است.

تخم شتر مرغ:

تخم اين پرنده بسيار بزرگ و هر عدد آن 1 تا 2 کيلوگرم وزن دارد اما از نظر طعم و ميزان چربي و پروتئين مانند تخم مرغ است و به همان روش پخت و پز مي ‌شود. تخم شترمرغ سرشار از کلسيم است و عسلي شدن آن حدودا 45 دقيقه و سفت شدن آن 2 برابر اين زمان طول مي‌ کشد و هر کدام آن معادل 20 عدد تخم ‌مرغ است.

تخم کبک:

به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد تخم کبک به علت درصد پروتوئین زیاد و درصد چربی کم مصارف فراوانی دارد وبرای درمان بعضی از بیماری ها مانندصعف اعصاب وناراحتی های روانی و به دلیل سریع الهضم بودن تخم کبک برای ضعف عمومی و پرورش قوای فکری و تقویت دستگاه گوارش استفاده میشو.تخم کبک برای کودکان،مادران شیرده،افراد مسن وکسانی که نیاز به پروتئین با جذب بالادارند بسیار مفید است.ترکیبات تخم کبک مانند بلدرچین است بنابرین از لحاظ فسفر وویتامین ب1 و ب2 بسیار غنی میباشد.اندازه تخم کبک 5/1برابر بلدرچین و 3/1تخم مرغ است.

تخم اردک:سپری در برابر سرطان

تخم اردک

1.تخم اردک دوبرابر تخم مرغ ارزش غذایی دارد و به خاطر پوسته ضخیمی که دارد، ماندگاری اش خارج از یخچال طولانی تر است.

2.تخم اردک آلبومین بیشتری دارد و کیک و کلوچه تردتر و مغذی تری با آن می توان تهیه کرد.

3.تخم اردک اسید چرب امگا۳ بیشتری دارد. امگا ۳ می تواند همه چیز را، از مغز گرفته تا پوست همه را سالم تر نگه دارد.

4.تخم اردک از معدود غذاهایی است که در بدن آلکالاین زیادی به جا می گذارد. آلکالاین برای بیماران سرطانی بسیار موثر است و سلول های سرطانی در محیطی که آلکالاین در آن وجود داشته باشد، رشد نمی کنند. تخم مرغ غذایی اسیدی است که اسید بیشتری در بدن باقی می گذارد..

5.تخم اردک در مقایسه با تخم مرغ 6برابر ویتامین دی و دو برابر ویتامین آ ودوبرابر کلسترول دارد تخم اردک تقریبا 75درصد ویتامین ایی موجود در تخم مرغ را دارد .

6.صد گرم تخم اردک 186کیلو کالری انرژی تولید میکند ولی همین مقدار در تخم مرغ149کیلوکالری است.

7.میزان کربوهیدرات تخم اردک شبیه تخم مرغ است و فقط پروتوئین آن کمی بیشتر است.

تخم چیست و درباره ی آن چه میدانید؟

یک تخم اولین مرحله ی نمو و رشد نوزاد جانور است.تخم را جانور ماده میسازد.مراحل نمو در تمام تخم ها یکسان است.درآغاز لکه یا نقطه ی ریزی وجود دارد ک نمو پیدا میکند و اعضای مختلف بدن جانور را به وجود می آورد.وقتی صحبت از تخم میشود،همه ی ما تخم مرغ را به یاد می آوریم،ولی تخم انواع گوناگون دیگری نیز دارد.

چه جانورانی دارای تخم هستند؟

پرندگان

تخم پرنده پوسته ای سخت و گچ مانند دارد.درون تخم لایه ی ضخیم سفیده اطراف زرده را گرفته است.به این ترتیب،تخم در مقابل ضربه محافظت میشود.پرندگان تنها جانورانی اند که روی تخم خود میخوتبند تا آنهارا گرم نگه دارند.

حشرات

حشرات تخم گذارند.از تخم حشرات ابتدا کرمینه به بیرون می آید و سپس این کرمینه به حشره بالغ تبدیل میشود.

نرم تنان

حلزون های صدف دار و بی صدف تخم های گرد و درخشانی دارند.

دوزیستان

تخم اکثر دوزیستان در آب شیرین نمو پیدا میکند .در بیشتر موارد تخم هارا ماده ای در بر میگیرد که آنها را گرم نگه میدارد.

خزندگان

خزندگان روی زمین تخم میگذارند.تخمها پوستی غیر قابل نفوذ دارند بنابرین خشک نمیشوند.نوزاد این جانوران شبیه خود آنها اما کوچک و مینیاتوری است.

ماهی ها

ماهی ها درون آب تخم گذاری میکنند.تخم های ماهی پوسته ای نرم دارند.تعداد کمی از ماهی ها نوزاد خود را به دنیا می آورند.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: